Preskočiť na obsah

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa je horský podcelok vo východnej časti Volovských vrchov (súčasť Slovenského rudohoria).

Na severe ho ohraničujú Hnilecké vrchy, na severovýchode a východe Čierna hora, na juhu Košická kotlina a Holička, na juhozápade Pipitka, na západe Zlatý stôl. Kojšovská hoľa vytvára od Škótskeho sedla na západe smerom na severovýchod klenbu s hladkým hôľnym reliéfom, ktorá k východu náhle klesá chrbtom do priečnej preliačiny cez sedlo Jahodná. Územie klesá Črmeľskou dolinou ku Košiciam. Hoľu budujú kambrosilúrske útvary gelnickej série (fylit s polohami pieskovcov a kremencov, porfyroidy), vo východnej časti gabrodiority a diabasy rakovskej série, na SV aj triasové karbonatické horniny, hlavne vápence. Amplitúda reliéfu ma rozpätie 311-640m, vrcholí v Kojšovskej holi 1246m.n.m. Podcelok patrí k typu podhôľnych vysočín, pretože vystupuje nad 1100m.n.m. Má masívny, hladko modelovaný reliéf. Východné okraje sú nižšie a majú ráz vrchoviny až pahorkatiny (Hámorská brázda). S výnimkou niekoľkých enkláv trávnatých plôch a oráčin je podcelok zalesnený.

Má 4 vidiecke sústredené sídla so starou banskou a hámorskou tradíciou (Zlatá Idka, Opátka, Košická Belá, Kojšov). Na severných svahoch pohoria vyviera Kojšovský potok (aj Rieka). Tečie cez Kojšov, Veľký Folkmar a v Jaklovciach sa vlieva do Hnilca. Vytvára dlhú, krajinkársky peknú dolinu, najmä nad Kojšovom.

Z vrcholu Kojšovskej hole je fantastický výhľad na široké okolie. Pri dobrej dohľadnosti je vidieť Vysoké Tatry, časť územia Maďarska i Ukrajiny. Ako na dlani sa rozkladajú okolité obce a mestá, napr. časť Košíc a Prešova, Margecany, Prakovce, Moldava nad Bodvou atd.Neodmysliteľnou súčasťou Kojšovskej hole sa od roku 1988 stalo Meteorologické radiolokačné observatórium postavené v tesnom susedstve kóty označujúcej vrchol Kojšovskej hole.

Lyžiarske stredisko SKI PARK Kojšovská hoľa, nachádzajúce sa v Slovenskom Rudohorí, vďaka členitosti terénu, nadmorskej výške a výborným snehovým pomerom je vyhľadávaným strediskom tak v zimnom období – lyžovanie, snowboarding ako aj v lete – turistika. K turisticky atraktívnym trasám patrí prechod na Prednú holicu ku chate Lajoške a ku chate Jahodná.

K dispozícii sú bežecké trate (2 a 5 km) a na svoje si prídu najmä zjazdoví lyžiari, pre ktorých sú pripravené zjazdovky v rôznych stupňoch obtiažnosti. Prínosom pre toto obľúbené lyžiarske stredisko je zlepšenie doplnkových služieb (ubytovanie, stravovanie, skiservis a lyžiarska škola).