Preskočiť na obsah

Turistika

Turistika a šport majú široké uplatnenie na území Zlatej Idky a v jej okolií. Toto územie patrí do Košickej oblasti a Kojšovskej podoblasti cestovného ruchu. Kojšovská oblasť je zaradená do kategórie celoštátneho významu s prevažným zameraním na krátkodobý cestovný ruch s celoročným využitím a hlavnými druhmi rekreačných činností – zimné športy a turistika.

Podľa klasifikácie prírodných hodnôt, nadmorskej výšky, polohy a klimatických pomerov sa stredisko cestovného ruchu Zlatá Idka radí do IV. typu rekreácie – t.j. vysokohorské stredisko turistiky a zimnýh športov. Špička navštevnosti sa dosahuj počas lyžiarskej sezóny cez víkendy.

Dominantu územia predstavuje Kojšovská hoľa, ktorá má výborné podmienky pre lyžovanie i hrebeňovú turistiku. Zlatoidčianská dolina je nástupným centrom na Kojšovskú hoľu a má prírodný potenciál pre optimálny rozvoj rekreácie.

Prístup na Kojšovskú hoľu je autobusmi SAD z Košíc, cez Myslavu – Vyšný Klatov – Zlatá Idka. Na predposlednej zastávke je potrebné vystúpiť, nachádza sa tu rázcestie, odtiaľ je to asi 1,5 km pešou chôdzou k rekreačnému stredisku Hutné stavby. V týchto priestoroch sa nachádza vlek, ktorým sa možno dostať vyššie do vlastného lyžiarského areálu. Motorovými vozidlami z Košíc po ceste cez Nižný Klatov a Hyľov do Zlatej Idky a odtiaľ až na parkovisko v rekreačnom stredisku Hutné stavby. vzdialenosť k vleku Hutných stavieb cca 1500 m lesnou cestou po vrstevnici, a k plánovanej sedačkovej lanovke cca 700 m. Z horských dopravných zariadení ( t.j. lanovky a lyžiarske vleky) sa tu nachádza päť vlekov, z toho štyri sú v lyžiakskom areáli Zlatej Idky a jeden je pod chatou Erika.

Záleží len na vás,aký druh turistiky vás osloví a prirastie ku srdcu :

  • Pešia a vysokohorská / táborenie, pobyty v turistických chatách / Je to asi najobľúbenejšia a najefektívnejšia forma turistiky, možno ju vykonávať nezávisle od ročného obdobia. Pešia turistika sa často spája so zberom húb, lesných plodov, liečivých rastlín a poznávaním prírody.
  • Lyžiarská turistika /bežecké a zjazdové lyžovanie/ V naších podmienkach je významným druhom turistiky. Využíva presun na lyžiach pri vychádzkach, túrach a zimných prechodoch a turistické lyžovanie pri pobytoch v prírode v zimnom období.
  • Cyklotoristika a mototuristika je zvlášť vhodná pri návštevách kultúrnych a historických pamiatok v okolí. V posledných rokoch sa veľmi rozšírilo používanie horských bicyklov na zvládnutie horských turistických trás.
  • Agroturistika – poľovníctvo, rybárstvo, chov koní a kôz
  • Iné druhy turistiky – sánkovanie, korčuľovanie